Męty w ciele szklistym – przyczyny, symptomy i leczenie.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Floaters

Męty w ciele szklistym to punkty („muszki”) pływające w naszym polu widzenia. Najłatwiej je zobaczyć kiedy patrzymy na jasne tło, na przykład białą ścianę lub czyste niebo. „Latające muszki” mogą denerwować ale nie powinny pogarszać jakości widzenia. Zazawyczaj z czasem przyzwyczajamy się do nich i przestajemy zauważać. Tylko czasem są na tyle duże i poważne żeby wymagały  leczenia.

Jakie są symptomy?

Męty opisywane są jako muszki latające w polu widzenia, ikra, plamki na oku. Odpływają kiedy próbujesz na nie spojrzeć. Pojawiają się jako czarne lub szare kropki, pofalowane linie, okręgi, przezroczyste korale. Zazwyczaj kiedy już raz się pojawią, to nie znikają.

Co powoduje pływające męty?

Większość z nich to małe skupiska protein zwanych kolagenem. Są one częścią żelowatego ciała szklistego które wypełnia naszą gałkę oczną.

VitreousFloaters

Z wiekiem włókna proteinowe tworzące ciało szkliste kurczą się i zbijają w skupiska. Męty które widzimy, to cienie rzucane przez te skupiska na siatkówkę.

Uwaga – jeśli widzisz błyski oznaczać to może odklejanie się ciała szklistego od siatkówki. W takim przypadku jak najszybciej udaj się do lekarza okulisty.

Czasem męty w ciele szklistym pochodzą od urazów oka, retinopatii cukrzycowej, chorób oczu lub guzów obecnych w oku. Nieraz męty są oznaką poważnych chorób oczu, takich jak: odklejanie siatkówki, przedarcie siatkówki, krwotok do gałki ocznej, zapalenie siatkówki lub szklistki a nawet rak oka.

Czasami spotyka się coś, co przypomina odklejanie się siatkówki. Jest to aura wizualna która towarzyszy migrenie. Wygląda to trochę jakby patrzyło się przez kalejdoskop. To wrażenie wizualne może się poruszać, przez kilka minut się powiększać i błyskać. Po kilku minutach ustępuje i może wtedy pojawić się ból głowy. To typowa aura migrenowa.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

- jeśli nagle zwiększy się ilość widzianych i przeszkadzających mętów

- błyski światła

- utrata połowicznego pola widzenia

- każda szybko postępująca zmiana

- męty po operacji lub urazie oka

- ból oka

Wybierz lekarza który specjalizuje się w chorobach siatkówki, szybka reakcja może ocalić twój wzrok.

Jak leczyć męty?

Prawie nigdy nie leczy się „latających muszek” w oku. Jeśli cię denerwują, spróbuj usunąć je z pola widzenia poruszając energicznie oczami. Popatrz w górę i w dół lub na boki – spowoduje to poruszenie cieczy wodnistej wraz z pływającymi w niej depozytami.

Jeśli mętów jest na tyle dużo że utrudniają widzenie, lekarz może zalecić witrektomię. Jest to wymiana ciała szklistego i zastąpienie jej naturalną i podobną substancją.

Źródło www.webmd.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×